Koronavirüs havada saatlerce ve yüzeylerde günlerce kalabilir!

Koronavirüs havada saatlerce ve yüzeylerde günlerce kalabilir!

koronavirüs
Küresel bir pandemik olarak patlayan son derece bulaşıcı yeni koronavirüs, insanların COVID adı verilen solunum yolu hastalıklarına yakalanmasından kaçınmaya yardımcı olacak rehberlik sunan yeni bir araştırmaya göre, saatlerce ve günlerce yüzeydeki havadaki damlacıklarda yaşayabilir ve bulaşıcı kalabilir.

Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’nden (NIAID) bilim adamları (ABD), enfekte olmuş bir kişiden evdeki veya hastane ortamındaki öksürme veya dokunma gibi günlük yüzeylere biriken virüsü taklit etmeye çalıştı. Öksürük veya hapşırma ile oluşturulan mikroskobik damlacıkları dağıtmak için bir cihaz kullandılar. Daha sonra bilim adamları, ABD COVID-19 vakalarının 5.200’ü geçtiği ve ölümlerin 100’e yaklaştığı bir gün Salı günü New England adlı dergide çevrimiçi olarak ortaya çıkan araştırmaya göre, virüsün bu yüzeylerde ne kadar süre bulaşıcı kaldığını araştırdı.

Testler, biri öksürdüğünde veya hapşırdığında yayılan damlacıkların virüsü taşıdığını ve havadaki partiküllerde 3 saat boyunca etkinliğini sürdürüp enfekte edici özelliğini koruyabildiğini gösteriyor.

Plastikte ve paslanmaz çelikte, virüs üç gün sonra etkinliğini sürdürebilir. Karton üzerinde virüs 24 saat sonra etkinliğini kaybetti. Bakır üzerinde ise, virüsün etkisiz hale gelmesi 4 saat sürdü.

Yarılanma ömrü açısından, araştırma ekibi, bir aerosol damlacıklarında, virüs parçacıklarının yarısının işlevini kaybetmesinin yaklaşık 66 dakika sürdüğünü buldu. Bu, bir saat altı dakika sonra virüs parçacıklarının dörtte üçünün esasen etkisiz hale geleceği, ancak % 25’inin hala işlevsel olacağı anlamına gelir. NIAID’in Montana tesisinden Neeltje van Doremalen tarafından yürütülen araştırmaya göre, üçüncü saatin sonunda işlevsel virüs miktarı % 12.5’e düşecek. Paslanmaz çelikte, virüs parçacıklarının yarısının işlevsiz hale gelmesi 5 saat 38 dakika sürer. Araştırmacılar, plastikte yarılanma ömrünün 6 saat 49 dakika olduğunu buldu. Kartonda yarı ömür yaklaşık üç buçuk saatti, ancak araştırmacılar bu sonuçları yorumlarken çok fazla değişiklik olduğu için dikkatli olmayı öneriyor. En kısa hayatta kalma süresi, virüsün yarısının 46 dakika içinde etkisiz hale getirildiği bakır üzerindeydi.

 

Kaynak: https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-study-idUSKBN2143QP

Düzenlenmiştir.