Çin’in Koronavirüs Tedavisinde Kullandığı ve Başarılı Sonuçlar Veren İlaç: Klorokin Fosfat

Çin’in Koronavirüs Tedavisinde Kullandığı ve Başarılı Sonuçlar

Veren İlaç:

Klorokin Fosfat

Şu an için COVID-19 tedavisinde, şu an için spesifik, etkili bir antiviral ilaç bulunmuyor.
Bununla birlikte, Çin Ulusal Sağlık Komisyonu kılavuzu, interferon α ve Lopinavir / Ritonavir’ in aerosol halinde inhalasyonunu önermektedir. Remdesivir ile de bir COVID-19 hastasında başarılı sonuç bildirilmiştir. Çin’de şu anda, COVID-19 hastalarında remdesivir’in etkinliği üzerine bir klinik çalışma devam etmektedir ve Nisan 2020′ de tamamlanması beklenmektedir. Klorokin fosfatın da COVID-19 ile ilişkili pnömoniye karşı bir miktar etkinliği olduğu, Çin’de yapılan çok merkezli klinik çalışmalarda gösterilmiştir.

Yeni koronavirüs pnömonisi olan hastalarda klorokin kullanımını yönlendirmek ve düzenlemek için, yeni koronavirüs pnömonisi tedavisinde Guangdong Eyaleti Bilim ve Teknoloji Bölümü ve Guangdong Eyaleti Sağlık Komisyonu’nun çok merkezli işbirliği grubu, klorokin için kapsamlı bir tartışmadan sonra fikir birliğini geliştirdi. Çinli uzmanlar hafif, orta ve şiddetli yeni koronavirüs pnömonisi vakaları ve klorokin kontrendikasyonları olmayan hastalar için 10 gün boyunca günde iki kez 500 mg klorokin fosfat tableti önerdiler.

Klorokin, ilk olarak 1940’larda sıtma tedavisi için geliştirilen bir aminokinolon türevidir. 70 yıldan beridir kullanılan bu ilaç Dünya Sağlık Örgütü‘nün Temel İlaçlar Listesi’nde en güvenilir ve en etkili ilaçlar arasında yer alıyor.

Klorokin antiviral etkilere sahip bir maddedir. Endosomal pH’ı artırarak düşük pH gerektiren virüsün hücreye membran füzyonu ile girişini önlemede etkili olur.
Klorokin ayrıca bir çinko iyonoforu (çinko iyonlarının geçirgenliğini arttırma özelliği) gibi davranır, böylece ekstra hücresel çinkonun hücre içine girmesine izin verir ve viral RNA’ya bağlı RNA polimerazı inhibe eder (virüsün çoğalmasını yavaşlatır)

Kaynak:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/
http://www.nefroloji.org.tr/
https://en.wikipedia.org/wiki/Chloroquine